Przedszkolne
Wydarzenia

Opłaty za czesne i żywienie w miesiącu kwietniu są zawieszone.

Najlepsze i bezpieczne fajerwerki zrobione samodzielnie …
Jesteśmy już starsi więc… „Do przodu lewą rękę daj, do tyłu lewą rękę daj, do przodu lewą rękę daj i pomachaj nią… bo przy boogie woogie trzeba kręcić się, no i klaskać trzeba raz...” świetnie pomagają świecące bransoletki ?Pomaganie to ważna rzecz! Czerwone Jedyneczki dobrze to wiedzą i dlatego w styczniu zagrały z WOŚP

… a potem razem z wolontariuszami miały okazję pobawić się…

Zima, zima, zima, pada, pada śnieg
Jadę, jadę w świat sankami
Sanki dzwonią dzwoneczkami
Dzyń, dzyń, dzyń
Dzyń, dzyń, dzyń
Dzyń, dzyń, dzyń

Zniecierpliwione brakiem zimy …

…postanowiły zrobić śnieg z pianki do golenia i mąki ziemniaczanej…

z mąki ziemniaczanej i jogurtu naturalnego…

z maki ziemniaczanej i wody … wygrała mąka z jogurtem ?

\

W styczniu mieliśmy gości i wielkie święto DZIEŃ BABCI i DZIADKA. Były wiersze, piosenki, było wesoło i tanecznie. Babcia z Dziadkiem otrzymali od wnucząt złote rybki, które spełniają życzenia ?

Urodziny to ważny dzień … swoje święto mieli Zuzia i Damian

Odkryliśmy magiczne możliwości podświetlanego ekranu i … ćwiczymy rękę, by w szkole pisała równe literki ?

W lutym postawiliśmy na doświadczenia. Bohaterem była woda. Obserwowaliśmy parowanie i skraplanie …

..wędrującą wodę i mieszanie kolorów…

…robiliśmy wulkaniczną lawę…

…obserwowaliśmy uciekające kolory…

Mierzyliśmy pojemność i mieszaliśmy kolory…

Był też relaks i …

… i masaże…

Muzyczny pociąg zabrał nas dookoła świata i w czasie podróży nieźle się bawiliśmy … bo na balu, każdy bawi się doskonale ?

22 stycznia 20120 w grupie Fioletowych Jedyneczek odbyła się wspaniała uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.

W tym dniu dzieci zaprosiły do przedszkola swoje kochane babcie i dziadków.

Dzieci przygotowały dla nich specjalny program artystyczny.

Niejednej babci i dziadkowi, łezka kręciła się w oku. Babcie i Dziadkowie otrzymali od swoich wnucząt upominki i słodkiego buziaka.

Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.

W roku szkolnym 2019/2020 nasze przedszkole we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w Jaworze po raz kolejny przystąpiło do programu edukacyjnego „Czyste powietrze wokół nas”.

Celem programu było zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie, zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów, wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy, a także wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony ich dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.

Rodzicom została przekazana informacja o założeniach programu, otrzymali oni także wskazówki jak wspierać swoje dziecko w tym zakresie.

Cele szczegółowe programu to :
- wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymu (w tym dymu papierosowego),
- zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego,
- zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów,
- zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażane na dym

Na przełomie listopada i grudnia w naszej placówce został przeprowadzony cykl pięciu zajęć dydaktycznych o tematyce antynikotynowej dla dzieci :
1. Wycieczka – poszukiwanie źródeł dymu,
2. „Co i dlaczego dymi?”,
3. „Jak się czuję kiedy dymi papieros?”,
4.„Co się dzieje kiedy ludzie palą papierosy?”,
5. „Jak unikać dymu papierosowego?”.

Zwieńczeniem tych zajęć było stworzenie wystawy w holu przedszkola z plakatów ,które wykonały dzieci wraz z rodzicami. Realizując zajęcia dzieci obserwowały źródła dymu podczas wycieczki, następnie przelały swoje spostrzeżenia na papier wykonując plakaty dotyczące źródeł dymu. Dzieci ozdabiały także postać Dinka, kolorowały kwiaty, poszukiwały tabliczek „zakaz palenia”, samodzielnie projektowały zawieszki „Strefa NIEpalenia”, którą zabrały do domów. Przedszkolaki śpiewały piosenkę o zielonym Dinku, który nie lubi palaczy i ucieka przed dymem, bawiły się w zabawę w kwiaty, podczas której przy dźwiękach muzyki klasycznej pokazywały jak zachowują się kwiaty oddychające świeżym, czystym powietrzem, a jak kiedy ktoś nagle wtargnął do ogrodu i zapalił papierosa.

Efektem realizacji programu jest:

- Wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z osobami palącymi papierosy oraz wychowanie dzieci tak, że orientują się w tym, co jest dobre, a co złe ( wzrosła ich kompetencja w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, w których inni palą papierosy) .

- Dzieci uświadamiały w środowisku domowym rodzicom ,którzy pala papierosy o szkodliwości palenia tytoniu i jego wpływie na stan zdrowia .

- Zwiększono świadomości rodziców na temat znaczenia ich roli w rozwoju zdrowotnym dzieci, a w szczególności w profilaktyce antytytoniowej .

- Rodzice wspierają dzieci ,w środowisku domowym oraz w sytuacjach społecznych w których narażone są na ekspozycję dymu tytoniowego.

Realizując program spotkaliśmy się z zadowoleniem dzieci, które bardzo chętnie uczestniczyły w proponowanych zajęciach oraz z akceptacją rodziców, którzy wspierali program.

Przedszkola Publicznego nr 4 w Jaworze z Oddziałami Zamiejscowymi przy ul. Dmowskiego 5 będą mogły rozwijać swoje zmysły, bawić się i uczyć w kontakcie z przyrodą, przez cztery pory roku. Zaplanowano w projekcie, że przedszkolny ogród zostanie podzielony na strefy, w których będzie można: odpocząć w cieniu drzew, uprawiać warzywa, zioła i owoce, spędzać aktywnie czas z rówieśnikami, regenerować siły, uczyć się poszanowania wspólnej własności, cieszyć się kolorem kwiatów i ich zapachem, doświadczać przyrody wszystkimi zmysłami.

Szczęśliwe historie nie piszą się same… W napisaniu naszej historii pomógł nam Organizator Programu Tesco (Polska), partner merytoryczny programu Fundacja Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, partner strategiczny Programu i fundator grantów Fundacja Tesco.

Oddział Zamiejscowy Przedszkola Publicznego nr 4 w Jaworze przy ul. Dmowskiego 5 za zajęcie I miejsca otrzymał grant w wysokości 5 000 zł. Dzięki wsparciu wykonane zostały prace w ogrodzie przedszkolnym (pomalowane zostało ogrodzenie oraz posadzone zostały rośliny), które poprawiły estetykę i wygląd przestrzeni w centralnym punkcie osiedla. Wiosną i latem w pełni swojego wzrostu i kwitnienia umożliwią organizowanie spotkań adaptacyjnych dla przyszłych przedszkolaków oraz uroczystości, na które zapraszane będą przedszkolne rodziny oraz przedstawicieli środowiska lokalnego. A zaczęło się wszystko od głosowania…. Rodzice i mieszkańcy dzięki takim ulotkom, zapraszani byli do udziału w głosowaniu.

Liczba oddanych głosów była imponująca i pozwoliła wygrać naszej placówce. Zaangażowani w promocję naszego projektu byli także nasi przedszkolni rodzice, którzy mobilizowali swoje rodziny i znajomych do zakupów w klepie TESCO i oddania głosów na naszą placówkę.

Następnie zostaliśmy zaproszeni po odbiór grantu w naszym jaworskim sklepie TESCO. Było uroczyście i wesoło. Na ręce przedszkolaków i ich nauczycieli przekazany został „czek” na 5 000 zł.

Nasza placówka, czyli Oddział Zamiejscowy Przedszkola Publicznego nr 4 w Jaworze istnieje od 2017r. Priorytetem stał się dla nas duży, przestronny ogród. Stąd pojawił się pomysł na projekt w konkursie TESCO „Decydujesz, pomagamy”. Tak rozpoczęła się przygoda, której celem było stworzenie miejsca stanowiącego punkt wyjścia do podejmowanych działań edukacyjnych. Dzieci uczą się najchętniej i najszybciej poprzez zabawę i praktyczne doświadczenia. Realizując projekt będziemy wykorzystywać codzienne aktywności do przekazania cennej wiedzy dotyczącej miejsca i roli człowieka w środowisku. Zależy nam na rozbudzaniu zainteresowania dzieci przyrodą, pokazywaniu jej piękna. Dzięki dofinansowaniu staje się to możliwe.

Pierwsza transza naszego dofinasowania w kwocie niespełna 1000 zł została wydana na farby do pomalowania ogrodzenia. Przedszkolny płot odzyskał swój wygląd dzięki nauczycielom, rodzicom przedszkolaków i ich chęci pomagania.

Potem przyszedł czas na rośliny. Wydaliśmy na nie 3 600 zł. Sadzonki drzew, krzewów, traw i roślin na żywopłot otrzymywaliśmy partiami. To pozwoliło nam bez zbędnych kłopotów wykonywać nasadzenia. Dzielnie pomagały nam przedszkolaki oraz personel przedszkola.

Ogród w Oddziale Zamiejscowym Przedszkola Publicznego nr 4 w Jaworze przy ul. Dmowskiego 5 wypełnił się pierwszymi roślinami. Dzielna przedszkolna ekipa stworzyła zakątek szumiących traw. Czekamy do wiosny, a potem do lata, aż zakwitną. Będzie uroczo.

Kolejne nasadzenia znacząco wpłynęły na wygląd naszego ogrodu. Dzięki wielkiemu zaangażowanie przedszkolaków możemy już cieszyć oko i otrzymujemy pierwsze opinie okolicznych mieszkańców, którzy chwalą nasz pomysł, bacznie obserwują nasze działania i czekają na efekty, które najbardziej widoczne będą wiosną i latem.

Naszym zamiarem było stworzenie przestrzeni przyjaznej dziecku, czyli ogrodu gotowego na przedszkolne eksperymenty i obserwacje przyrodnicze, miejsca, gdzie chętnie przychodzić będą całe rodziny i zaproszeni goście, a także popołudniami bywać będzie młodzież szkolna. Zależało nam, by to miejsce w centrum osiedla stało się punktem obserwacyjnym, cieszącym oko nie tylko przedszkolaków, ale też mieszkańców, dla których kompozycje zapachów roślinnych staną się aromaterapią i terapią kolorem, wielozmysłowym poznawaniem przyrody.

O wszystkich naszych podejmowanych działaniach w ramach Projektu TESCO „Decydujesz, pomagamy” na bieżąco informowaliśmy rodziców w Przedszkolnym Kąciku Rodzica.

Planując nasadzenia, szukając inspiracji, pomogły przedszkolaki i ich dziecięca fantazja. Powstała galeria prac plastycznych przedszkolaków „Ogród moich marzeń”.

Kolejne rośliny zostały posadzone z zamiarem stworzenia tzw. żywopłotu”.

Posadzone roślinki zabezpieczyliśmy przed zimą podsypując igliwiem, które zostało nam po wycince drzew.

Nasz ogród zmienił swój wygląd na lepsze.

Wiosną, kiedy rośliny pokażą swoje prawdziwe piękno, nagramy film przedstawiający efekty projektu, jego kolejne działania i zachodzące zmiany. Umieścimy go na stronie internetowej przedszkola. Zaplanowane na listopad 2019 roku uroczyste otwarcie naszego odmienionego ogrodu zostało przesunięte na maj/ czerwiec 2020 r, ponieważ będzie to lepszy czas na ukazanie piękna roślin, kolorów i zapachów (listopad i jesienna pora dla rodzaju roślin zasadzonych w ogrodzie niestety nie sprzyja pokazywaniu ich naturalnego piękna).

Akcja „I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem” – zbiórka karmy i potrzebnych rzeczy dla podopiecznych TOZ-u w Jaworze.

W dzisiejszym świecie wszyscy jesteśmy mocno zabiegani. To czasem nie pozwala dostrzec potrzebujących.

W naszym przedszkolu zorganizowana została zbiórka karmy dla podopieczznych TOZ-u w Jaworze. Celem tego przedsięwzięcia była poprawa standardu pobytu zwierząt w schronisku, kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt oraz wdrażanie dzieci i osób dorosłych do aktywnego udziału w zbiórce karmy.

Organizatorami tejże zbiórki były Fioletowe Jedyneczki, które we wrześniu dołączyły do ogólnopolskiego projektu „Mały miś w świecie wielkiej literatury”. Realizując moduł nr II „Misowy wolontariat” poznały czym jest bezinteresowna pomoc i razem ze swoimi rodzicami włączyli się w zorganizowaną akcję charytatywną na rzecz podopiecznych z TOZ-u w Jaworze.

Cieszymy się, że tak wielu przedszkolaków odpowiedziało na nasz apel i wzięło udział w naszej akcji . Los bezdomnych, porzuconych zwierząt nie jest obojętny dzieciom naszego przedszkola. Dlatego dziękujemy serdecznie wszystkim przedszkolakom i rodzicom, za okazanie wielkiego serca.

Dzielenie się tym co mamy – to dobry nawyk !

ANDRZEJKI to fajny dzień. Taki inny niż pozostałe, tajemniczy i pełen niespodzianek.

Tego dnia drużyna czerwonych zamieniła się w koty i …. były kocie zabawy np. wełną, kocia gimnastyka. Była też kocia muzyka i jak to bywa w andrzejki.... wróżby.

Wesoła zabawa…

A po zabawie przyszedł czas na wróżby

….smakołyki też były…

W GRUDNIU czekała na nas niespodzianka, a raczej długo oczekiwany gość.

A kiedy w naszej sali pojawiła się choinka, zrobiliśmy dłuuugie łańcuchy…

… i rozpoczęliśmy przygotowania do świąt. Dużo mówiliśmy o dobroci, miłości i pomaganiu.

Zrobiliśmy tęczę z kolorowych uczuć. A ciasto zgody wyszło super. Przepis jest prosty:

Hokus-pokus – mąko!
Wygrzało cię słonko.
Hokus-pokus – masło!
To jest nasze hasło.
Hokus-pokus – cukrze!
Wygra, kto się uprze.
Hokus-pokus – jajka!
I skończona bajka!

Zaprosiliśmy do wspólnej zabawy młodszych kolegów.

Razem z naszym księdzem wybraliśmy się przed świętami do pobliskiego kościoła.

Razem z naszym księdzem wybraliśmy się przed świętami do pobliskiego kościoła.

Wysłaliśmy je do dzieci, które często przez swoją chorobę spędzają święta w szpitalu i chętnie czytają listy.

MARZYCIELSKA POCZTA, to strona gdzie można znaleźć takie adresy :) i zawsze znajdzie się okazje, aby napisać kilka słów, które sprawia radość.

Dnia 18 grudnia 2019 r. FIOLETOWE JEDYNECZKI przedstawiły najbliższym Jasełka. Głównym celem tej uroczystości było wprowadzenie uczestników w radosną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

Przedstawienie było wyjątkowe. Mali aktorzy, przebrani za Aniołki Św. Mikołaja śpiewały kolędy i recytowały wiersze.

Przedszkolaki świetnie wcieliły się w swoje role. Było miło, ciepło i odświętnie.

Po części artystycznej dzieci złożyły świąteczne życzenia i wręczyły własnoręcznie wykonane upominki rodzicom.

Tuż przed świętami Fioletowe Jedyneczki, szykując się do świąt, włączyły się do pieczenia pierników.

Zapach świątecznych wypieków, unosił się w całym przedszkolu. Przedszkolakom te zajęcia sprawiły wielką radość.

Tym bardziej, że sami wykonali prezenty dla swoich ukochanych rodziców.

W dniu 11.12.2019r dzisiejszym najstarsze grupy: Muchomorki i Mądre Sowy, z samego rana wyjechały na warsztaty świąteczne pt. "Świąteczne przygotowania".

Warsztaty odbyły się w Ostaszowie, koło Przemkowa.

Dzieci własnoręcznie lepiły uszka i pierogi, słuchały opowieści o zwyczajach świątecznych w różnych regionach Polski, wspólnie kolędowały, uczyły się nakrywać do stołu i spożyły wspólną "wieczerze" – pyszne, własnoręcznie przygotowane pierogi i kompot z suszu.

Dzieci poradziły sobie z zadaniem fantastycznie- drodzy rodzice, wykorzystajcie to wspaniałe wsparcie w trakcie przygotowań do świąt.

Cała zebrana kwota została przekazana na rzecz podopiecznych JAWORSKIEGO STOWARZYSZENIA CHARYTATYWNEGO „DAMY RADĘ”.

Bardzo dziękujemy wszystkim Rodzicom za tak aktywny udział w naszym przedsięwzięciu! Za okazaną pomoc i wsparcie. To na pewno do Państwa wróci!

Cieszymy się również, że jesteśmy w tym zgodni, aby już od najmłodszych lat uczyć nasze dzieci empatii; akceptacji i poszanowania dla odmienności innych dzieci; ofiarności serca oraz niesienia pomocy najsłabszym i najbardziej tego potrzebującym.

Dziękujemy!

Powrót do góry
Home
Rekrutacja