16.10.2017 grupy: ,,Krasnale” i ,,Żabki” wybrały się do Ośrodka edukacyjnego Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa "Salamandra" w Myśliborzu. Obie grupy wzięły udział w bardzo ciekawych zajęciach stacjonarnych i terenowych.

1. ,,Czerpanie papieru”
Przedszkolaki zapoznały się z historią i techniką powstawania papieru i samodzielnie wykonały kartki papieru czerpanego, na których namalowały farbami : barwne motyle, serca, kwiaty itp.

2.,,Zwyczaje pszczół” / ,,Świeczki z węzy pszczelej”
Albert Einstein powiedział, że po wyginięciu pszczół ludziom pozostaną jeszcze 3-4 lata egzystencji.

,,Krasnale” z wielkim zainteresowaniem słuchały pogadanki o życiu tych pożytecznych owadów, a także o hierarchii pszczelego roju : roli królowej , trutni i robotnic , a co najważniejsze poznały znaczenie pszczół dla utrzymania życia człowieka . Dzieci oglądały elementy stroju pszczelarza , poznały budowę ula, oglądały szerszenia pod mikroskopem. Następnie ,wg pokazu i instrukcji słownej prowadzącej zajęcia edukacyjne, wykonały świeczki z węzy pszczelej. Swoje prace ozdobiły kolorowym woskiem pszczelim.

3.Ośrodek rehabilitacji zwierząt dzikich i chronionych
W międzyczasie była przerwa na posiłek a potem przedszkolaki odwiedziły Ośrodek rehabilitacji zwierząt dzikich i chronionych , z pogadanki przeprowadzonej przez pracownika ośrodka , dowiedziały sią o roli i zadaniach lecznicy dla zwierząt . Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały : sowy, puchacza, bociany, gołębie i wiele innych ptaków.

4. ,,Jesień w lesie” zajęcia w terenie

,,Jesień” J. Czechowicz
Szumiał las, śpiewał las,
gubił złote liście,
świeciło się jasne słonko
chłodno a złociście...

Tak jak to opisał poeta ,było na naszej wycieczce- piękny kolorowy las a pod stopami dywan z liści. Dzieci z ciekawością oglądały różne gatunki drzew liściastych i iglastych, nazbierały ,,leśnych skarbów ”co niemiara. Po drodze wykonały kilka zadań przyrodniczych: sukienkę dla Ekoludka z liści; badały stetoskopem drzewa; wypowiedziały swoje najskrytsze życzenia pod ,,Drzewem Życzeń” Aż żal było odjeżdżać …….. Ale jeszcze tu wrócimy w listopadzie