Przedszkola Publicznego nr 4 w Jaworze z Oddziałami Zamiejscowymi przy ul. Dmowskiego 5 będą mogły rozwijać swoje zmysły, bawić się i uczyć w kontakcie z przyrodą, przez cztery pory roku. Zaplanowano w projekcie, że przedszkolny ogród zostanie podzielony na strefy, w których będzie można: odpocząć w cieniu drzew, uprawiać warzywa, zioła i owoce, spędzać aktywnie czas z rówieśnikami, regenerować siły, uczyć się poszanowania wspólnej własności, cieszyć się kolorem kwiatów i ich zapachem, doświadczać przyrody wszystkimi zmysłami.

Szczęśliwe historie nie piszą się same… W napisaniu naszej historii pomógł nam Organizator Programu Tesco (Polska), partner merytoryczny programu Fundacja Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, partner strategiczny Programu i fundator grantów Fundacja Tesco.

Oddział Zamiejscowy Przedszkola Publicznego nr 4 w Jaworze przy ul. Dmowskiego 5 za zajęcie I miejsca otrzymał grant w wysokości 5 000 zł. Dzięki wsparciu wykonane zostały prace w ogrodzie przedszkolnym (pomalowane zostało ogrodzenie oraz posadzone zostały rośliny), które poprawiły estetykę i wygląd przestrzeni w centralnym punkcie osiedla. Wiosną i latem w pełni swojego wzrostu i kwitnienia umożliwią organizowanie spotkań adaptacyjnych dla przyszłych przedszkolaków oraz uroczystości, na które zapraszane będą przedszkolne rodziny oraz przedstawicieli środowiska lokalnego. A zaczęło się wszystko od głosowania…. Rodzice i mieszkańcy dzięki takim ulotkom, zapraszani byli do udziału w głosowaniu.

Liczba oddanych głosów była imponująca i pozwoliła wygrać naszej placówce. Zaangażowani w promocję naszego projektu byli także nasi przedszkolni rodzice, którzy mobilizowali swoje rodziny i znajomych do zakupów w klepie TESCO i oddania głosów na naszą placówkę.

Następnie zostaliśmy zaproszeni po odbiór grantu w naszym jaworskim sklepie TESCO. Było uroczyście i wesoło. Na ręce przedszkolaków i ich nauczycieli przekazany został „czek” na 5 000 zł.

Nasza placówka, czyli Oddział Zamiejscowy Przedszkola Publicznego nr 4 w Jaworze istnieje od 2017r. Priorytetem stał się dla nas duży, przestronny ogród. Stąd pojawił się pomysł na projekt w konkursie TESCO „Decydujesz, pomagamy”. Tak rozpoczęła się przygoda, której celem było stworzenie miejsca stanowiącego punkt wyjścia do podejmowanych działań edukacyjnych. Dzieci uczą się najchętniej i najszybciej poprzez zabawę i praktyczne doświadczenia. Realizując projekt będziemy wykorzystywać codzienne aktywności do przekazania cennej wiedzy dotyczącej miejsca i roli człowieka w środowisku. Zależy nam na rozbudzaniu zainteresowania dzieci przyrodą, pokazywaniu jej piękna. Dzięki dofinansowaniu staje się to możliwe.

Pierwsza transza naszego dofinasowania w kwocie niespełna 1000 zł została wydana na farby do pomalowania ogrodzenia. Przedszkolny płot odzyskał swój wygląd dzięki nauczycielom, rodzicom przedszkolaków i ich chęci pomagania.

Potem przyszedł czas na rośliny. Wydaliśmy na nie 3 600 zł. Sadzonki drzew, krzewów, traw i roślin na żywopłot otrzymywaliśmy partiami. To pozwoliło nam bez zbędnych kłopotów wykonywać nasadzenia. Dzielnie pomagały nam przedszkolaki oraz personel przedszkola.

Ogród w Oddziale Zamiejscowym Przedszkola Publicznego nr 4 w Jaworze przy ul. Dmowskiego 5 wypełnił się pierwszymi roślinami. Dzielna przedszkolna ekipa stworzyła zakątek szumiących traw. Czekamy do wiosny, a potem do lata, aż zakwitną. Będzie uroczo.

Kolejne nasadzenia znacząco wpłynęły na wygląd naszego ogrodu. Dzięki wielkiemu zaangażowanie przedszkolaków możemy już cieszyć oko i otrzymujemy pierwsze opinie okolicznych mieszkańców, którzy chwalą nasz pomysł, bacznie obserwują nasze działania i czekają na efekty, które najbardziej widoczne będą wiosną i latem.

Naszym zamiarem było stworzenie przestrzeni przyjaznej dziecku, czyli ogrodu gotowego na przedszkolne eksperymenty i obserwacje przyrodnicze, miejsca, gdzie chętnie przychodzić będą całe rodziny i zaproszeni goście, a także popołudniami bywać będzie młodzież szkolna. Zależało nam, by to miejsce w centrum osiedla stało się punktem obserwacyjnym, cieszącym oko nie tylko przedszkolaków, ale też mieszkańców, dla których kompozycje zapachów roślinnych staną się aromaterapią i terapią kolorem, wielozmysłowym poznawaniem przyrody.

O wszystkich naszych podejmowanych działaniach w ramach Projektu TESCO „Decydujesz, pomagamy” na bieżąco informowaliśmy rodziców w Przedszkolnym Kąciku Rodzica.

Planując nasadzenia, szukając inspiracji, pomogły przedszkolaki i ich dziecięca fantazja. Powstała galeria prac plastycznych przedszkolaków „Ogród moich marzeń”.

Kolejne rośliny zostały posadzone z zamiarem stworzenia tzw. żywopłotu”.

Posadzone roślinki zabezpieczyliśmy przed zimą podsypując igliwiem, które zostało nam po wycince drzew.

Nasz ogród zmienił swój wygląd na lepsze.

Wiosną, kiedy rośliny pokażą swoje prawdziwe piękno, nagramy film przedstawiający efekty projektu, jego kolejne działania i zachodzące zmiany. Umieścimy go na stronie internetowej przedszkola. Zaplanowane na listopad 2019 roku uroczyste otwarcie naszego odmienionego ogrodu zostało przesunięte na maj/ czerwiec 2020 r, ponieważ będzie to lepszy czas na ukazanie piękna roślin, kolorów i zapachów (listopad i jesienna pora dla rodzaju roślin zasadzonych w ogrodzie niestety nie sprzyja pokazywaniu ich naturalnego piękna).