Sensoplastyka wpływa na stymulację wszystkich zmysłów: węchu, wzroku, słuchu, smaku, dotyku. Plastyka sensoryczna, to mnogość faktur, tekstur oraz cała paleta ekologicznych barw. Dzięki wprowadzeniu działań senso-plastycznych w pracy z dziećmi wpływamy na rozwój ich kreatywności oraz twórczego myślenia.

Maluszki z grupy „ Pszczółki” wzięły udział w zajęciach z sensolastyki, wspólnie mieszaliśmy, sypaliśmy i łączyliśmy różnego rodzaju produkty tworząc „ czarodziejskie masy”. Swoje działania rozpoczęliśmy robiąc tak zwaną „ciecz nieniutonowską”, która wykazuje ciekawe właściwości. Naszego „glutka” jak nazwały go dzieci barwiliśmy bibułą, która rozpuszczając się w tworzyła kolorową tęczę, obserwując zmiany kolorów cieszyliśmy się z powstałego efektu.

Aktywując doznania węchowe dolewaliśmy aromatycznych olejków i odgadywaliśmy ich zapachy. Wsypywaliśmy różnego rodzaju nasiona, by nasze rączki mogły poczuć zmieniająca się fakturę. Na koniec powstałą miksturę zamieniliśmy w naturalną, własnoręcznie zrobioną ciastolinę. I w tym momencie rozpoczął się kolejny etap zabawy, uklepywaliśmy, rolowaliśmy, robiliśmy kulki i wałeczki nie mogło oczywiście zabraknąć zabawy z foremkami. Skupienie i zaangażowanie dzieci było ogromne widać było, że samodzielna praca i jej ciekawe efekty sprawiają im radość i satysfakcję. Powstałą cistolinę dzieci zapakowały do woreczków i zabrały do domów by tam kontynuować zabawę.

Serdecznie dziękuję dzieciom za wspólną, kreatywną zabawę a Pani Małgorzacie Garncarek za współpracę i pomoc .