Dnia 14.03.2017r., nasze przedszkolaki zaczęły realizować projekt ekologiczny pt. „Ekologiczna Marzanna”, w tym roku wszystkie zajęcia były poświęcone segregacji odpadów. Pierwszy dzień poświęcony był papierowi.

Dzień Papieru

Zobacz zdjęcia (dzień papieru)

Dnia 15.03.2017r., nasze przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach poświęconych odpadom z plastiku. W tym dniu każdemu uczestnikowi spotkania przyświecał element stroju w kolorze żółtym. Zajęcia rozpoczęto od przedstawienia gościa specjalnego - butelki Pet- ulki, która opowiedziała dzieciom jak należy obchodzić się z plastikowymi odpadami. Na wstępie Pet - ulka zaprosiła dzieci do obejrzenia teatrzyku butelkowego pt.: „Dwie siostry”, który naświetlił przedszkolakom sposób segregacji odpadów plastikowych. W dalszym planie przedszkolaki wzięły udział w bardzo ciekawym eksperymencie gdzie samodzielnie wyciągały wnioski. Wiedzą już, jak postępować z plastikowymi butelkami zanim wrzucą je do kosza na śmieci. Ponadto dzięki obejrzeniu filmu edukacyjnego pt.: „Plastikowe odpady – materiał do recyklingu”, dowiedziały się jak ważną funkcję pełni „recykling”, w trosce o nasze środowisko przyrodnicze i społeczne. Na zajęciach nie zabrakło również zabaw muzyczno-ruchowych. Tu rolę instrumentów muzycznych pełniły plastikowe butelki. Spotkanie zakończono wspólnym odśpiewaniem hymnu ekologicznego naszego przedszkola „Śmieciu precz! – Ład porządek, dobra rzecz!”. Z całą pewnością zajęcia uświadomiły dzieciom istotny problem dotyczący właściwego postępowania z odpadami oraz przyczyniły się do rozwinięcia u naszych przedszkolaków szacunku i poczucia odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego i wrażliwości na otaczającą przyrodę.

Dzień Plastiku

Zobacz zdjęcia (dzień plastiku)

W czwartek, 16 marca wypadał dzień SZKŁA, był to już trzeci dzień przygotowań do nadchodzącej wiosny. Przedszkolaki były bardzo zaskoczone, kiedy dowiedziały się, że rano do przedszkola przyszedł pan listonosz i przyniósł dla nich list. Nikt nie miał pojęcia, kto mógłby napisać do nich list. Kiedy koperta została otwarta, wszystko było już jasne. List napisany został przez ich rówieśnika, który mieszka w Czystolandii. Miał on jednak bardzo wielki problem, ponieważ na jego planecie pojawił się Zły Król Śmieci, który w bardzo szybkim tempie zaśmiecał Czystolandię. Kolega prosił w liście, aby dzieci pomogły przegonić Złego Króla Śmieci. I tak zaczęła się nasza przygoda; Podczas zabawy ruchowej przedszkolaki szybciutko posegregowały wszystkie śmieci i przystąpiły do kolejnego zadania, jakim był recykling. Podczas filmu edukacyjnego dowiedziały się, co się dzieje z odpadami szklanymi. A same chętnie wykonały ze zużytych butelek szklanych, cudowną przedszkolną orkiestrę. Na zakończenie zajęć, aby pogonić na zawsze Złego Króla Śmieci wspólnie zaśpiewano piosenkę „Śmieciu precz!”. Zajęcia pokazały, że temat związany segregacją odpadów może być dla dzieci interesujący i atrakcyjny.

Dzień Szkła

Zobacz zdjęcia (dzień szkła)

Dzień 17.03.2017 był kolejnym dniem mówiącym o segregacji śmieci, a tematem przewodnim był metal i kolor czerwony. Do dzieci przyszedł Czerwony Kapturek opowiedzieć wszystkim dobrze już znana historię, ale w wersji ekologicznej. Dzieci pomogły Wilkowi posprzątać śmieci do odpowiednich pojemników i zrozumieć, co to jest segregacja. Dowiedziały się również, co się dzieje z puszka, która wyrzucimy do śmietnika - recykling oraz obejrzały doświadczenie z magnesem. Na koniec powstała metalowa orkiestra z grzechotek zrobionych z puszek po napoju.

Dzień Metalu

Zobacz zdjęcia (dzień metalu)

Kolejnym dniem realizacji naszego projektu był „Ekologiczny Pokaz Mody”. Wszystkie stroje zostały wykonane przez rodziców dzieci z różnorodnych materiałów przeznaczonych do recyklingu m.in. folii, papieru, gazet, opakowań, rolek po papierze toaletowym, tektury, torebek foliowych i papierowych, butelek plastikowych, nakrętek, zużytych płyt CD. Dziękujemy wszystkim rodzicom za przygotowanie tak przepięknych strojów.

Ekologiczny Pokaz Mody

Zobacz zdjęcia (Pokaz mody)

21 marca - finał naszego projektu " Ekologiczna Marzanna".
W finale brały dział również grupy przedszkolne z innych przedszkoli, które uczestniczyły w konkursie plastycznym na „Ekologiczną Marzannę”. Jury wyłoniło zwycięzcę oceniając. Zwycięzcą konkursu okazała się Marzanna wykonana przez grupę „0” przy Szkole Podstawowej w Snowidzy. Wszystkim uczestnikom gratulujemy!!! Sponsorami nagród w konkursie był Urząd Miasta w Jaworze oraz Starostwo Powiatowe w Jaworze. Bardzo dziękujemy za sponsorowanie nagród.

Ekologiczna Marzanna

Tradycją Przedszkola Publicznego nr 4 w Jaworze jest Powitanie Pierwszego Dnia Wiosny pod hasłami ekologicznymi. Po ogłoszeniu wyników konkursu plastycznego i wręczeniu nagród wszystkie przedszkolaki przemaszerowały ulicami Jawora rozdając mieszkańcom wodę z mądrymi radami przedszkolaków: „ Dbaj o przyrodę, zakręcaj wodę”, „Okaż kulturę i chroń naturę”, „Nie wyrzucaj jak leci, wszystkiego do śmieci”, „.Świat zadymiony, ma same złe strony”. Woda, którą rozdawały dzieci została zasponsorowana przez sieć sklepów LIDL.

Powitanie Wiosny

Zobacz zdjęcia (Powitanie Wiosny)

Celem tych działań było budzenie świadomości ekologicznej społeczności lokalnej. Mamy nadzieję, ze Jaworzanie będą przestrzegać zasady EKOLOGICZNIE – ZNACZY LOGICZNIE.