Przez ostatnie dwa tygodnie w naszym przedszkolu realizowaliśmy autorski projekt edukacyjny „Dla Niepodległej", w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Realizując tym samym założenia polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2018/2019.

„Żółte Jedyneczki” poznały między innymi postać słynnego Papieża Polaka - Jana Pawła II. Dowiedziały się gdzie mieszkał i co lubił...

Samodzielnie zrobiły ulubiony przysmak papieża - pyszne kremówki.

Tuż przed dniem Wszystkich Świętych przedszkolaki odwiedziły jego pomnik, przy Kościele Świętego Marcina oraz pomnik Nieznanego Żołnierza... oddając hołd i cześć bohaterom.

W ostatnim tygodniu przedszkolaki otrzymały tajemniczą przesyłkę, a w niej zadania do wykonania...

Dzieci poznały symbole narodowe, wspólnie z rodzicami stworzyli biało-czerwone drzewo z życzeniami dla Polski.

Przemaszerowały z flagą Polski ulicami naszego miasta „od Kościuszki do Piłsudskiego", aby w ten sposób przypomnieć symboliczną drogę do niepodległości oraz poznały postać marszałka Józefa Piłsudskiego.

Wzięły także udział w przedszkolnym "biało -czerwonym" pokazie mody.

Wspólnie z panem leśniczym z Nadleśnictwa Jawor posadziły "Dąb Niepodległości"- symbol długowieczności.

Podczas obchodów uroczystości 11 listopada dzieci odwiedził gość specjalny- major Bogdan Bezeg, który przybliżył dzieciom historię naszego kraju.

Przedszkolaki wystąpiły w przeglądzie piosenki patriotycznej oraz wzięły udział w ogólnopolskim śpiewaniu hymnu o godzinie 11.11.

Na koniec wspólnego świętowania przedszkolaki odśpiewały uroczyste „Sto lat” dla Polski i wypuściły 100 białych i czerwonych balonów, na cześć 100 lat Niepodległej.

Edukacja patriotyczna jest istotna dla każdego człowieka, ponieważ pozwala nam na powrót do źródeł życia każdego z nas. W oparciu o ten projekt przedszkolaki utrwalały swoją wiedzę dotyczącą naszego kraju, a także poszerzały ją o zupełnie nowe wiadomości związane z ojczysta ziemią. Dzieci, choć małe to bardzo świadome swojej ojczyzny, a wiek przedszkolny jest to właściwy czas na rozbudzanie w dzieciach świadomości, „kim jestem i skąd pochodzę”.

Obchody 100 leci Niepodległości w naszym przedszkolu przyniosły wiele radości i stały się dla nas bardzo ważnym czasem. Mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych małych Polaków. Tak samo jak słowa piosenki, która stała się utworem przewodnim naszych obchodów:

„Jedenasty listopada 1918
Zapamiętamy już na zawsze.
Co to jest niepodległość
teraz wiem już na pewno.
Każde dziecko dziś woła
to polski dom, polska szkoła.”