W ramach ogólnopolskiego projektu ,,Krecik poznaje Polskę” podróżująca po Polsce maskotka na zaproszenie dzieci z grupy ,,Skrzatów” odwiedziła Jawor.

Krecik swoją przygodę rozpoczął we wrześniu w Częstochowie. Wyruszył z Miejskiego Przedszkola nr 13, któremu na, co dzień patronuje. Przemierzył tysiące kilometrów i w końcu dotarł do małego miasteczka położonego nad rzeką Nysa Szaloną w środkowej części województwa dolnośląskiego, aby wspólnie z przedszkolakami poszerzyć wiedze na temat regionu, z którego pochodzą, poznać jego piękno i wyjątkowość oraz rozbudzić zainteresowanie innymi miejscami w Polsce.

Długo wyczekiwany przez dzieci gość odwiedził Jawor w ostatnim tygodniu kwietnia. Jego wizyta sprawiła przedszkolakom wiele radości. Krecik jak prawdziwy podróżnik przybył do Jawora z wielką walizką. Znalazła się w niej: mapa Polski, pamiątki z przedszkoli, które odwiedził oraz dziennik podróży. Dzięki wpisom do krecikowego pamiętnika jaworzanie poznali odwiedzone przez Krecika miasta, ich legendy, historię i zabytki. Dołączone fotografie, obrazki i albumy pozwoliły poznać pięciolatkom najciekawsze i najpiękniejsze zakątki Polski.

,,Skrzaty” chcąc podzielili się pięknem swojej miejscowości zaprosiły Krecika na długi spacer uliczkami Jawora. Dzieci oprowadziły swojego gościa po najważniejszych zabytkach miasta, opowiedziały skąd wywodzi się nazwa ich miejscowości oraz pokazały jak miło i przyjemnie można spędzić czas w Jaworze.

,,Skrzaty” chciały zaprezentować swoje miasto nie tylko wizualnie ale również smakowo. Dzieci zaprosiły swojego gościa na degustacje jaworskiego pieczywa oraz na warsztaty piernikarskie, podczas których Krecik poznał sekretny przepis na jaworskie pierniczki.

Mali jaworzanie poinformowali Krecika, że miasto ich słynie z chleba i piernika, a co roku w sierpniu w Jaworze odbywają się Międzynarodowe Targi Chleba i Piernika podczas których organizowany jest konkurs na najdłuższy piernik na świecie.

Podczas pobytu w Jaworze Krecik zwiedził Teatr Miejski, Kościół Św. Marcina, Kościół Pokoju, Ratusz, Zamek Piastów oraz Muzeum Regionalne, gdzie razem z dziećmi uczestniczył w warsztatach malowania na szkle.

Przedszkolaki wraz ze swoim przyjacielem odwiedziły tężnie solankową mieszczącą się w Krytej Pływalni ,,Słowianka oraz wzięły udział w obchodach Dnia Ziemi.

Mali jaworzanie podobnie jak ich rówieśnicy z innych miast opisali wizytę Krecika w jego pamiętniku. Atrakcyjne miejsca uwiecznili na fotografiach, które Krecik zabrał ze sobą w dalszą podróż. Małego podróżnika obdarowały samodzielnie wykonanymi pierniczkami oraz portretem namalowanym na szkle. Na pamiątkę wizyty w Jaworze Skrzaty podarowały Krecikowi flagę i herb Jawora oraz album ze zdjęciami. Wizyta maskotki była dla Skrzatów wspaniałą lekcją, która podsumowała, wzbogaciła i utrwaliła wiadomości dzieci o ich rodzinnym mieście - Jaworze.