Dzieci z Zamiejscowego Oddziału Przedszkola Publicznego nr 4 w Jaworze już 12 marca zaczęły przygotowywać się do powitania WIOSNY. Wszystkie grupy przedszkolne tego dnia spotkały się na sali gimnastycznej, gdzie czekały na nie gry i zabawy przygotowane przez panią Anię, a wszystko po to, aby rozwijać w dzieciach poczucie odpowiedzialności za otaczającą przyrodę, kształtować postawy proekologiczne.

Ogromnym zaskoczeniem dla dzieci była ścieżka sensoryczna, która wprowadziła przedszkolaki w tematykę zajęć. Była to wyjątkowa ścieżka, bo w całości przygotowana z odpadów.

Następnie zadaniem dzieci było zakodowanie ozobotów - naszych przedszkolnych robotów, w taki sposób, aby pokazały każdej grupie, jakie mają zadania do wykonania.

Ozobot Żółtych Jedyneczek zaprowadził dzieci tam, gdzie były bioodpady. Zadaniem przedszkolaków było wskazać, z czego pochodzą, czyli dopasować do obrazka, a następnie ułożyć z nich prosty rytm.

Ozobot Zielonych Jedyneczek wskazał KODOWANIE na DYWANIE. Nie było to łatwe zadanie, ale wspólnymi siłami i przy pomocy kodu, udało się ułożyć obrazek.

Czerwone Jedyneczki miały okazję poznać właściwości metalu. Przedszkolaki przy pomocy wędki z magnesem wyłowiły metalowe przedmioty z basenu.

Potem przyszedł czas na wielkie sprzątanie i segregowanie.

Za wykonane zadania czekały na dzieci nagrody i wspólne zabawy, a uwieńczeniem tego dnia były EKOeksperymenty. Tak rozpoczęła się dwutygodniowa przygoda przedszkolaków z ekologią.

Przyszedł czas na wiosenne muzykowanie, czyli cykl zajęć, które odbywały się przez kolejne dni w każdej grupie przedszkolnej.

Każdego dnia w przedszkolu brzmiały dźwięki odpadowej orkiestry: plastikowej, szklanej, papierowej oraz metalowej. Zabawy z elementami Batti Strauss i eksperymenty z wykorzystaniem różnych odpadów stały się dużą atrakcją dla przedszkolaków, a nasze kąciki muzyczne wzbogaciły się o niekonwencjonalne instrumenty.

„Kolorowy zawrót głowy, czyli SMOKA rady na odpady” to kolejna niespodzianka dla przedszkolaków przygotowana przez panią Patrycję. Ten dzień rozpoczął się edukacyjnym filmem, z którego przedszkolaki dowiedziały się jak wyglądałby świat, gdyby nie segregacja śmieci.

SMOK (S-egreguję M-oje O-dpady K-omunalne) przygotował zadania dla dzieci i zaprosił do wspólnej zabawy na sali gimnastycznej. Zaczęliśmy od piosenki, którą przedszkolaki dobrze już znały „Śmieciu precz”. Następnie segregowaliśmy śmieci…

…ćwiczyliśmy z butelkami…

… graliśmy w ekologicznej orkiestrze …

… tworzyliśmy z zakrętek mapę dla Pani Wiosny …

… i czarowaliśmy tzn. eksperymentowaliśmy.

Wiemy już, które odpady toną, a które pływają w wodzie. Widzieliśmy jak rodzynki „tańczą” w wodzie gazowanej, stawialiśmy jajko przy pomocy soli, z białych tulipanów chcieliśmy uzyskać tulipany w kolorze naszych grup, próbowaliśmy też postawić słoik na kartce papieru uniesionej do góry i wiemy już, że uda się postawić tak słoik, jeśli z kartki zrobimy harmonijkę.

Stworzyliśmy także plakat „Nawet małe dzieci segregują śmieci”. Na koniec były nagrody. Za prawidłowo wykonane zadania i dobrą zabawę przedszkolaki otrzymały odznaki z naszym hasłem.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy od POKAZU MODY EKOLOGICZNEJ. Wielkie brawa dla rodziców, którzy stanęli na wysokości zadania i przygotowali dla swoich pociech pomysłowe stroje z odpadów.

ŻÓŁTE JEDYNECZKI

ZIELONE JEDYNECZKI

CZERWONE JEDYNECZKI

W tym dniu na naszej sali pojawił się biały dywan, na którym w rytm skocznej muzyki przedszkolaki prezentowały swoje EKOstroje. To był dzień pełen wrażeń i oczywiście nie zabrakło wesołych zabaw oraz dobrego humoru.

Tego dnia wszystko było EKO… ekomoda, ekostroje … więc nasza ZUMBA też na chwilę stała się ekozumbą i odtańczyliśmy ekotaniec.

To jeszcze nie był koniec atrakcji, gdyż odwiedził nas teatr „Pinokio” z przedstawieniem „Zaczarowany las”. Ekologiczne wiadomości przekazane przez bohaterów przedstawienia na pewno pozostaną na długo w pamięci dzieci.

A po południu w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty dla dzieci i rodziców pod hasłem „Stwórzmy wiosnę w ogrodzie przedszkolnym”.

Rąk do pracy nie brakowało…

… a to efekt końcowy…

Pogoda nam nie dopisała i nie przystroiliśmy naszego przedszkolnego ogrodu, to i tak wiosna zawitała do naszego przedszkola. Nie było łatwo ją odnaleźć, ale pomogły nam w tym specjalnie przygotowane zadania, które były elementem gry terenowej i choć nie odbyła się w ogrodzie przedszkolnym, to cel został osiągnięty - ODNALEŹLIŚMY PANIĄ WIOSNĘ. To był wyjątkowo udany dzień.

Po odczytaniu listu Od Pani Wiosny, dzieci przystąpiły do rozwiązywania zagadek, ukrytych w różnych ciekawych miejscach, a każda zagadka była jednocześnie wskazówką do dalszej drogi.

Tak krok po kroku przedszkolaki odnalazły WIOSNĘ i zaprosiły ją do wspólnej zabawy.

Czerwone Jedyneczki przywitały wiosnę na naszym Jaworskim rynku. W swoich EKOstrojach i kolorowych kapeluszach przedszkolaki wzięły udział w Wiosennym Korowodzie.

Zimowa sceneria powoli zmieniała się w wiosenną, bo przecież taki był cel: pożegnać ZIMĘ i powitać WIOSNĘ.

Pierwszego Dnia Wiosny odbył się konkurs na EKOmarzanę. Tak wyglądała nasza kandydatka.

To nie był koniec naszych wiosennych przygotowań, bo 22 marca w naszym ogrodzie zagościł Pan Bałagan – nieproszony gość.

Nie było wyjścia - musieliśmy się z nim zmierzyć. Dzieci z wielkim zapałem zabrały się za porządki w naszym ogrodzie przedszkolnym. Posegregowane śmieci, wylądowały w odpowiednich pojemnikach, co było kolejnym zadaniem dla przedszkolaków.

Nie lada niespodzianką był klucz i to taki wyjątkowy, wiosenny. Mogliśmy tego dnia obserwować, jak wracają ptaki z ciepłych krajów.

W ostatni dzień, czyli w piątek, wszystkie przedszkolaki sadziły wiosenne kwiaty.

To były dwa tygodnie wesołej zabawy z Ekologią i z Panią Wiosną. Bardzo dziękujemy rodzicom za piękne Ekostroje oraz udział i zaangażowanie w czasie warsztatów.