Pojemnik żółty przeznaczony na metal i plastik.

Żyją w lesie sobie duszki, które czyszczą leśne dróżki.
Mają miotły i szufelki, i do pracy zapał wielki.
Duszki, duszki, duszki leśne,
Wstają co dzień bardzo wcześnie
I ziewając raz po raz
Zaczynają sprzątać las…

Każdego dnia Tygodnia Ekologicznego dzieci z naszego przedszkola podczas zajęć oraz w czasie pogadanek dowiadywały się co to jest ekologia? Poznawały różne sposoby dbania o przyrodę, a także dowiadywały się co należy czynić, aby nasza ziemia była czysta i zielona.

W drugim dniu obchodów Tygodnia Ekologicznego spotkaliśmy się w ECMEN na zajęciach mających na celu poznanie żółtego pojemnika na śmieci, który służy do segregacji odpadów plastikowych i metalowych. Nasze zajęcia rozpoczęliśmy integracyjnym Tańcem Klepańcem, który wprowadził wszystkich w bardzo wesoły nastrój. Następnie Żółte Leśne Duszki zabrały wszystkie dzieci na wyprawę do lasu, swojego zielonego królestwa. Nasi leśni przyjaciele pokazali nam jak nie należy zachowywać się w lesie i co należy robić ze śmieciami. Podkreślili rolę segregowania odpadów, a w szczególności plastiku i metalu. Wspólnie z nami odśpiewali piosenkę przewodnią Tygodnia Ekologicznego pt. „ Śmieciu precz”, a także zaprosili wszystkie przedszkolaki do wspólnej zabawy z wykorzystaniem materiałów wtórnych, takich jak folia aluminiowa czy plastikowe butelki. Bardzo dobrze udała się wszystkim przedszkolakom zabawa ilustracyjno- dźwiękowa „Marcowa pogoda” do utworu Walc Meksykański, a równie duże emocje wzbudziły zawody z wykorzystaniem plastikowej butelki „ Podaj dalej” do utworu Fryderyka Chopina „Walc Des- dur”. Na zakończenie Leśne Duszki bardzo nas wszystkich zaskoczyły, ponieważ mogliśmy w naszych grupach przeprowadzić ekscytujący eksperyment - wybuch wulkanu. Dzięki zaangażowaniu wszystkich dzieci i Nauczycielek wulkany eksplodowały kolorową lawą. W trakcie zajęć mogliśmy się również wykazać ekspresją plastyczną, wspólnie wyklejaliśmy sylwetkę ogromnego pojemnika do segregacji śmieci plastikowych i metalowych, wykorzystując do tego żółte nakrętki.

Podsumowując, poprzez podjęcie różnych, ciekawych dla dzieci aktywności utrwalałyśmy wiedzę na temat sposobów ochrony przyrody i starałyśmy się uświadomić naszym podopiecznym, że każdy nawet najmłodszy przedszkolak, może dbać o przyrodę.

Dziękujemy wszystkim za pomoc!
Organizatorzy dnia: Lilia Łukasik - Hutyra, Justyna Żygadło.