Zimowe zabawy - zajęcia otwarte z udziałem rodziców i zaproszonych gości. Wiosna tuż, tuż… a nam w tym roku nie udało się ulepić bałwana i pobawić na śniegu. W związku z tym postanowiliśmy wyczarować trochę zimy w naszej sali. Zaczęliśmy od zakodowania bałwanka na macie. Zgodnie ze wskazówkami ułożyliśmy z kubeczków wzór bałwanka:

W ostatnim rzędzie, na 4 polu połóż palec i cztery kubki tam postaw - najlepiej białe. W 9 rzędzie połóż kubek na trzecim i 8 polu i powtórz to samo w rzędzie wyżej. W rzędzie 7 zrób to samo, co w rzędzie 1 i już pierwszy element zagadki gotowy. Teraz wyżej już rząd 6 połóż kubek biały na polu 4 i 7. Zrób to samo wyżej, a na polu 4 połóż dwa tak, żeby zrobić kulę. Ostatnią kulę zrób tak samo i już masz kogo?

Gdy już udało nam się rozwiązać zagadkę logiczną, każdy z nas ułożył swojego bałwanka z wyciętych kół i jednocześnie poćwiczył przeliczanie i segregowanie.

Najlepsze jednak było przed nami. Stworzyliśmy bałwankowe trasy dla ozobotów.

OZOBOT to mały, ale bardzo inteligentny robot do nauki programowania. Nasze przedszkole przy wsparciu rodziców zakupiło 6 ozobotów. Ta zabawka edukacyjna jest zdobywcą tytułu Zabawka Roku 2016 w Polsce, a także zdobywcą głównych nagród w kategorii „Best Robot” na międzynarodowych targach w USA: „Consumer Electronics Show” w 2015 r. oraz „International Toy Fair” w 2014 r. Dzięki niemu przedszkolaki uczą się programowania rysując. Ozobot zabiera dzieci w niesamowitą przygodę, razem z nim rozwiązują problemy i uczą się pracy grupowej. Za pomocą kolorowych kodów, na kartce papieru, przedszkolaki programują zadania, które wykonuje robot. Mamy nadzieję, że już niebawem w naszym przedszkolu pojawi się więcej ozobotów, dzięki którym najnowocześniejsze technologie w dydaktyce będą uatrakcyjniać nasze zajęcia i zabawy.

Wracając do bałwanków, które raczej lubią zimno, postanowiliśmy samodzielnie wyprodukować śnieg. Kolejny grupowy eksperyment okazał się sukcesem i nasza sala zamieniła się w fabrykę śniegu.

Do zabawy zaprosiliśmy także rodziców i razem z nimi lepiliśmy kulki, bałwanki a nawet … padł pomysł na śniegową bitwę. Takiej zimy nikt się nie spodziewał ;)

Dziękujemy pani Dorocie Janik z Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia za przejęcie naszego zaproszenie i udział w zajęciu oraz słodki podarunek. Mamy nadzieję, że ozoboty staną się naszą wizytówką i zaciekawią innych nauczycieli. Od lutego Czerwone Jedyneczki razem z Panią Anią postawiły na „wprowadzenie czegoś nowego” i realizują Innowację Pedagogiczną, która zawiera nowatorskie rozwiązania programowe i ma za zadanie rozbudzić w przedszkolakach zainteresowanie programowaniem.