Sensoplastyka - „W krainie zapachów i kolorów”.

Sensoplastyka wpływa na stymulację wszystkich zmysłów: węchu, wzroku, słuchu, smaku, dotyku. Plastyka sensoryczna, to mnogość faktur, tekstur oraz cała paleta ekologicznych barw. Dzięki wprowadzeniu działań senso-plastycznych w pracy z dziećmi wpływamy na rozwój ich kreatywności oraz twórczego myślenia.

Stymulując receptory, wpływamy na ilość i rozwój połączeń nerwowych w mózgu. Im więcej połączeń w mózgu, tym łatwiej się myśli. Takie zajęcia to również: poznawanie nowych form wyrazu i działań artystycznych, uwalnianie naturalnej ekspresji twórczej, czerpanie satysfakcji z kreatywnego działania. Najważniejsze jest tworzenie, dotykanie, wąchanie, smakowanie… Radość, uśmiech i dobra zabawa!!!

W dniu 23 lutego w grupie Mądre Sowy odbyły się zajęcia z sensoplastyki, w których uczestniczyli również Rodzice. Przedszkolaki poznały „Magiczną galaretkę” - przesypywały oglądały, wąchały i smakowały. Za pomocą wody zamieniły galaretki w czarodziejską farbkę, dzięki której przy pomocy dłoni malowały obrazki. Samodzielne przygotowały masę solną z dostępnych produktów. Z ogromną radością i zaangażowaniem nasypywały, mieszały, barwiły i ugniatały ciasto. W kolejnym etapie zabawy formowały wałki i samodzielne kroiły kopytka. Następnie przygotowały pyszne i pachnące ciasteczka, które dekorowały nasionami: grochu, ciecierzycy, słonecznika i fasoli, a także słodkimi czekoladowymi kuleczkami. Ciasteczka nabrały również pięknego zapachu dzięki wcieraniu w nie aromatów spożywczych. Na zakończenie wszyscy wykonaliśmy „Polisensoryczne ciasto”. Wspólnie wyrabialiśmy je za pomocą stóp, odczuwając faktury zatopionych w niej elementów.

Ostatnim zadaniem było przygotowanie „Naturalnej farby”. Przedszkolaki nabierały składniki za pomocą łyżeczek; mieszały, dodawały barwników i samodzielne tworzyły farby. Uwieńczeniem zajęć było malowanie obrazu na folii spożywczej. Inwencja twórcza dowolna - malowały ręce, ale i znalazły się dzieci, które wykorzystały do tego swoje małe stópki. Widok był niesamowity.

Podsumowując, głównym celem i założeniem zajęć było to, aby dziecko samo inicjowało zabawę. Frajdę naszym dzieciakom sprawiało nie tylko kreatywne tworzenie. Otóż z racji tego, iż na zajęciach nie ma żadnych ograniczeń, dzieci mogą robić coś, co zawsze sprawia im największą radość – mogą się po prostu pobrudzić. Bo brudne dzieci, to szczęśliwe dzieci!

Serdecznie dziękujemy za obecność i fantastyczną zabawę. Do zobaczenia na kolejnych warsztatach.
Panie z grupy „ Mądre Sowy”.