W dniu 8 lutego w grupie „Mądre Sowy” odbyły się zajęcia tematyczne w ramach Tłustego Czwartku. Był to wyjątkowy czwartek, bo Tłusty Czwartek! I jak staropolska tradycja nakazuje, w Tłusty Czwartek należy zjeść choć jednego pączka. Kto tego nie zrobi, temu do końca roku nie będzie się wiodło. A że Przedszkolaki z „Czwóreczki” starają się celebrować i pielęgnować właściwie każdą tradycję,to Tłustego Czwartku również nie mogło zabraknąć w naszych obrzędowościach.

Zwyczaj jedzenia słodkich pączków pojawił się w Polsce około XVII wieku, ale wtedy jeszcze wyglądały nieco inaczej niż obecnie. Miały w środku ukryty orzeszek, a ten, kto trafił na taki pączek, miał cieszyć się szczęściem, dostatkiem i powodzeniem.

Dlatego my z pączkami byliśmy tego dnia za pan brat! A nawet upiekliśmy własne faworki..... :) Dzieciaki miały mnóstwo radości z nadawania odpowiednich kształtów naszym faworkom oraz z ich przyozdabiania wedle własnych pomysłów. Po takich pracowitych zajęciach, przyszedł czas na drzemkę. A kiedy dzieci już wstały, czekała na nie gorąca i pachnąca niespodzianka..... :) A po niej został już tylko cukier puder.......... Bo przecież:

„Taki duży, taki mały może pączki jeść!
Taki chudy, taki gruby może pączki jeść!
Taki ja i taki Ty może pączki jeść!
Taki ja i taki Ty może pączki jeść!”

Wszystkiego dobrego i wszelkiej pomyślności
życzą Panie z „Mądrych Sówek”.