Przedszkolne
Wydarzenia

20 stycznia 2020

Przedszkola Publicznego nr 4 w Jaworze z Oddziałami Zamiejscowymi przy ul. Dmowskiego 5 będą mogły rozwijać swoje zmysły, bawić się i uczyć w kontakcie z przyrodą, przez cztery pory roku. Zaplanowano w projekcie, że przedszkolny ogród zostanie podzielony na strefy, w których będzie można: odpocząć w cieniu drzew, uprawiać warzywa, zioła i owoce, spędzać aktywnie czas z rówieśnikami, regenerować siły, uczyć się poszanowania wspólnej własności, cieszyć się kolorem kwiatów i ich zapachem, doświadczać przyrody wszystkimi zmysłami.

Szczęśliwe historie nie piszą się same… W napisaniu naszej historii pomógł nam Organizator Programu Tesco (Polska), partner merytoryczny programu Fundacja Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, partner strategiczny Programu i fundator grantów Fundacja Tesco.

Oddział Zamiejscowy Przedszkola Publicznego nr 4 w Jaworze przy ul. Dmowskiego 5 za zajęcie I miejsca otrzymał grant w wysokości 5 000 zł. Dzięki wsparciu wykonane zostały prace w ogrodzie przedszkolnym (pomalowane zostało ogrodzenie oraz posadzone zostały rośliny), które poprawiły estetykę i wygląd przestrzeni w centralnym punkcie osiedla. Wiosną i latem w pełni swojego wzrostu i kwitnienia umożliwią organizowanie spotkań adaptacyjnych dla przyszłych przedszkolaków oraz uroczystości, na które zapraszane będą przedszkolne rodziny oraz przedstawicieli środowiska lokalnego. A zaczęło się wszystko od głosowania…. Rodzice i mieszkańcy dzięki takim ulotkom, zapraszani byli do udziału w głosowaniu.

Liczba oddanych głosów była imponująca i pozwoliła wygrać naszej placówce. Zaangażowani w promocję naszego projektu byli także nasi przedszkolni rodzice, którzy mobilizowali swoje rodziny i znajomych do zakupów w klepie TESCO i oddania głosów na naszą placówkę.

Następnie zostaliśmy zaproszeni po odbiór grantu w naszym jaworskim sklepie TESCO. Było uroczyście i wesoło. Na ręce przedszkolaków i ich nauczycieli przekazany został „czek” na 5 000 zł.

Nasza placówka, czyli Oddział Zamiejscowy Przedszkola Publicznego nr 4 w Jaworze istnieje od 2017r. Priorytetem stał się dla nas duży, przestronny ogród. Stąd pojawił się pomysł na projekt w konkursie TESCO „Decydujesz, pomagamy”. Tak rozpoczęła się przygoda, której celem było stworzenie miejsca stanowiącego punkt wyjścia do podejmowanych działań edukacyjnych. Dzieci uczą się najchętniej i najszybciej poprzez zabawę i praktyczne doświadczenia. Realizując projekt będziemy wykorzystywać codzienne aktywności do przekazania cennej wiedzy dotyczącej miejsca i roli człowieka w środowisku. Zależy nam na rozbudzaniu zainteresowania dzieci przyrodą, pokazywaniu jej piękna. Dzięki dofinansowaniu staje się to możliwe.

Pierwsza transza naszego dofinasowania w kwocie niespełna 1000 zł została wydana na farby do pomalowania ogrodzenia. Przedszkolny płot odzyskał swój wygląd dzięki nauczycielom, rodzicom przedszkolaków i ich chęci pomagania.

Potem przyszedł czas na rośliny. Wydaliśmy na nie 3 600 zł. Sadzonki drzew, krzewów, traw i roślin na żywopłot otrzymywaliśmy partiami. To pozwoliło nam bez zbędnych kłopotów wykonywać nasadzenia. Dzielnie pomagały nam przedszkolaki oraz personel przedszkola.

Ogród w Oddziale Zamiejscowym Przedszkola Publicznego nr 4 w Jaworze przy ul. Dmowskiego 5 wypełnił się pierwszymi roślinami. Dzielna przedszkolna ekipa stworzyła zakątek szumiących traw. Czekamy do wiosny, a potem do lata, aż zakwitną. Będzie uroczo.

Kolejne nasadzenia znacząco wpłynęły na wygląd naszego ogrodu. Dzięki wielkiemu zaangażowanie przedszkolaków możemy już cieszyć oko i otrzymujemy pierwsze opinie okolicznych mieszkańców, którzy chwalą nasz pomysł, bacznie obserwują nasze działania i czekają na efekty, które najbardziej widoczne będą wiosną i latem.

Naszym zamiarem było stworzenie przestrzeni przyjaznej dziecku, czyli ogrodu gotowego na przedszkolne eksperymenty i obserwacje przyrodnicze, miejsca, gdzie chętnie przychodzić będą całe rodziny i zaproszeni goście, a także popołudniami bywać będzie młodzież szkolna. Zależało nam, by to miejsce w centrum osiedla stało się punktem obserwacyjnym, cieszącym oko nie tylko przedszkolaków, ale też mieszkańców, dla których kompozycje zapachów roślinnych staną się aromaterapią i terapią kolorem, wielozmysłowym poznawaniem przyrody.

O wszystkich naszych podejmowanych działaniach w ramach Projektu TESCO „Decydujesz, pomagamy” na bieżąco informowaliśmy rodziców w Przedszkolnym Kąciku Rodzica.

Planując nasadzenia, szukając inspiracji, pomogły przedszkolaki i ich dziecięca fantazja. Powstała galeria prac plastycznych przedszkolaków „Ogród moich marzeń”.

Kolejne rośliny zostały posadzone z zamiarem stworzenia tzw. żywopłotu”.

Posadzone roślinki zabezpieczyliśmy przed zimą podsypując igliwiem, które zostało nam po wycince drzew.

Nasz ogród zmienił swój wygląd na lepsze.

Wiosną, kiedy rośliny pokażą swoje prawdziwe piękno, nagramy film przedstawiający efekty projektu, jego kolejne działania i zachodzące zmiany. Umieścimy go na stronie internetowej przedszkola. Zaplanowane na listopad 2019 roku uroczyste otwarcie naszego odmienionego ogrodu zostało przesunięte na maj/ czerwiec 2020 r, ponieważ będzie to lepszy czas na ukazanie piękna roślin, kolorów i zapachów (listopad i jesienna pora dla rodzaju roślin zasadzonych w ogrodzie niestety nie sprzyja pokazywaniu ich naturalnego piękna).

20 stycznia 2020

Akcja „I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem” – zbiórka karmy i potrzebnych rzeczy dla podopiecznych TOZ-u w Jaworze.

W dzisiejszym świecie wszyscy jesteśmy mocno zabiegani. To czasem nie pozwala dostrzec potrzebujących.

W naszym przedszkolu zorganizowana została zbiórka karmy dla podopieczznych TOZ-u w Jaworze. Celem tego przedsięwzięcia była poprawa standardu pobytu zwierząt w schronisku, kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt oraz wdrażanie dzieci i osób dorosłych do aktywnego udziału w zbiórce karmy.

Organizatorami tejże zbiórki były Fioletowe Jedyneczki, które we wrześniu dołączyły do ogólnopolskiego projektu „Mały miś w świecie wielkiej literatury”. Realizując moduł nr II „Misowy wolontariat” poznały czym jest bezinteresowna pomoc i razem ze swoimi rodzicami włączyli się w zorganizowaną akcję charytatywną na rzecz podopiecznych z TOZ-u w Jaworze.

Cieszymy się, że tak wielu przedszkolaków odpowiedziało na nasz apel i wzięło udział w naszej akcji . Los bezdomnych, porzuconych zwierząt nie jest obojętny dzieciom naszego przedszkola. Dlatego dziękujemy serdecznie wszystkim przedszkolakom i rodzicom, za okazanie wielkiego serca.

Dzielenie się tym co mamy – to dobry nawyk !

12 stycznia 2020

ANDRZEJKI to fajny dzień. Taki inny niż pozostałe, tajemniczy i pełen niespodzianek.

Tego dnia drużyna czerwonych zamieniła się w koty i …. były kocie zabawy np. wełną, kocia gimnastyka. Była też kocia muzyka i jak to bywa w andrzejki.... wróżby.

Wesoła zabawa…

A po zabawie przyszedł czas na wróżby

….smakołyki też były…

W GRUDNIU czekała na nas niespodzianka, a raczej długo oczekiwany gość.

A kiedy w naszej sali pojawiła się choinka, zrobiliśmy dłuuugie łańcuchy…

… i rozpoczęliśmy przygotowania do świąt. Dużo mówiliśmy o dobroci, miłości i pomaganiu.

Zrobiliśmy tęczę z kolorowych uczuć. A ciasto zgody wyszło super. Przepis jest prosty:

Hokus-pokus – mąko!
Wygrzało cię słonko.
Hokus-pokus – masło!
To jest nasze hasło.
Hokus-pokus – cukrze!
Wygra, kto się uprze.
Hokus-pokus – jajka!
I skończona bajka!

Zaprosiliśmy do wspólnej zabawy młodszych kolegów.

Razem z naszym księdzem wybraliśmy się przed świętami do pobliskiego kościoła.

Razem z naszym księdzem wybraliśmy się przed świętami do pobliskiego kościoła.

Wysłaliśmy je do dzieci, które często przez swoją chorobę spędzają święta w szpitalu i chętnie czytają listy.

MARZYCIELSKA POCZTA, to strona gdzie można znaleźć takie adresy :) i zawsze znajdzie się okazje, aby napisać kilka słów, które sprawia radość.

12 stycznia 2020

Dnia 18 grudnia 2019 r. FIOLETOWE JEDYNECZKI przedstawiły najbliższym Jasełka. Głównym celem tej uroczystości było wprowadzenie uczestników w radosną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

Przedstawienie było wyjątkowe. Mali aktorzy, przebrani za Aniołki Św. Mikołaja śpiewały kolędy i recytowały wiersze.

Przedszkolaki świetnie wcieliły się w swoje role. Było miło, ciepło i odświętnie.

Po części artystycznej dzieci złożyły świąteczne życzenia i wręczyły własnoręcznie wykonane upominki rodzicom.

Tuż przed świętami Fioletowe Jedyneczki, szykując się do świąt, włączyły się do pieczenia pierników.

Zapach świątecznych wypieków, unosił się w całym przedszkolu. Przedszkolakom te zajęcia sprawiły wielką radość.

Tym bardziej, że sami wykonali prezenty dla swoich ukochanych rodziców.

15 grudnia 2019

W dniu 11.12.2019r dzisiejszym najstarsze grupy: Muchomorki i Mądre Sowy, z samego rana wyjechały na warsztaty świąteczne pt. "Świąteczne przygotowania".

Warsztaty odbyły się w Ostaszowie, koło Przemkowa.

Dzieci własnoręcznie lepiły uszka i pierogi, słuchały opowieści o zwyczajach świątecznych w różnych regionach Polski, wspólnie kolędowały, uczyły się nakrywać do stołu i spożyły wspólną "wieczerze" – pyszne, własnoręcznie przygotowane pierogi i kompot z suszu.

Dzieci poradziły sobie z zadaniem fantastycznie- drodzy rodzice, wykorzystajcie to wspaniałe wsparcie w trakcie przygotowań do świąt.

15 grudnia 2019

Cała zebrana kwota została przekazana na rzecz podopiecznych JAWORSKIEGO STOWARZYSZENIA CHARYTATYWNEGO „DAMY RADĘ”.

Bardzo dziękujemy wszystkim Rodzicom za tak aktywny udział w naszym przedsięwzięciu! Za okazaną pomoc i wsparcie. To na pewno do Państwa wróci!

Cieszymy się również, że jesteśmy w tym zgodni, aby już od najmłodszych lat uczyć nasze dzieci empatii; akceptacji i poszanowania dla odmienności innych dzieci; ofiarności serca oraz niesienia pomocy najsłabszym i najbardziej tego potrzebującym.

Dziękujemy!

15 grudnia 2019

Wizyta Świętego Mikołaja to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku.

Dnia 06 grudnia w naszym przedszkolu pojawił się ten długo oczekiwany gość . Pomimo braku śniegu we wczesnych godzinach rannych przybył do przedszkola.

Wszystkie grupy wykonały piosenkę lub wierszyk specjalnie dla naszego wyjątkowego gościa. Nawet Panie były przygotowane na to długo wyczekiwane spotkanie i pięknie zatańczyły.

Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze i przyniosło dzieciom wiele radości. Św. Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami.

Cieszymy się, że Św. Mikołaj o nas pamiętał i czekamy na jego wizytę w przyszłym roku.

15 grudnia 2019

26 listopada “Fioletowe Jedyneczki” święto miały, i prawdziwymi przedszkolakami się stały!

Wystąpiły w pięknych strojach , prezentując zdobyte w ciągu trzech miesięcy umiejętności: recytowały wiersze, tańczyły i śpiewały piosenki.

Jesteśmy dumne z naszych wychowanków, którzy pokonując stres i nieśmiałość, odważnie złożyły ślubowanie w obecności Pani Wicedyrektor.

Na koniec dzieci dostały obiecaną niespodziankę, którą był pyszny fioletowy tort.

15 grudnia 2019

W czwartek, 21 listopada Fioletowe Jedyneczki odwiedził lekarz Pan Ireneusz- tata Antka. Celem zajęć było poznanie zawodu lekarza, przełamywanie lęków przed wizytą w gabinecie, poznawanie nazw niektórych narzędzi medycznych używanych w gabinecie lekarskim.

Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze. Mamy nadzieję, że w przyszłości wizyta dzieci w gabinecie lekarskim nie będzie budziła już lęku i innych nieprzyjemnych uczuć.

Pan Ireneusz przeczytał nam rownież bajkę "Tupcio Chrupcio boi się iść do doktora" w ramach projektu "Mały miś w świecie wielkiej literatury".

Przypominamy, że czytając dziecku zaspokajamy jego potrzeby emocjonalne. To właśnie dzięki poczuciu, że jest ważne i kochane , dziecko rozkwita, zaczyna budować wiarę w siebie, życzliwość, empatię, umiejętności społeczne.

Rodzice! Przypominamy, że warto poświęcić Dziecku czas!

15 grudnia 2019

Przez cały rok czekaliśmy na ten wspaniały dzień- 6 grudnia przenieśliśmy się do bajkowej Fabryki św. Mikołaja. Już od rana mieliśmy ręce pełne „ roboty”, wraz z elfami- pomocnikami św. Mikołaja zajmowaliśmy się produkcją zabawek. Zadanie to wykonaliśmy znakomicie- nasze misie powstały z różnego rodzaju materiałów a pomysłowość elfików nie miała granic. Po ciężkiej pracy cierpliwie czekaliśmy na wizytę najważniejszego gościa…nie marnowaliśmy jednak czasu. Razem z elfami bawiliśmy się, tańcowaliśmy i śpiewaliśmy piosenki, troszkę też podjadaliśmy
Aż w końcu...doczekaliśmy się gościa w czerwonym stroju i białej brodzie z wielkim workiem, pełny prezentów. Radości nie było końca. To byłą naprawdę fantastyczny dzień!!!
Dziękujemy św. Mikołaju i do zobaczenia za rok!!

Powrót do góry